Poskytujeme nasledovné služby:

Estetická Stomatológia

Už niekoľko minút po prijatí potravy zaútočia na ústnu dutinu kazotvorné baktérie, ktoré sa postupne dostávajú cez sklovinu, až sa raz zobudíte s neznesiteľnou bolesťou, s ktorou si nebudete vedieť poradiť. V tom okamihu nad vami baktérie zvíťazili a vy ste svoj boj prehrali. Viete ako to vlastne s kazmi prebieha?

Zubný kaz možno považovať za jednu z najčastejších civilizačných chorôb. V čase Rímanov bolo postihnutých cca 30%, v 19. storočí 90% a dnes nad 95% obyvateľstva. Kaz je označenie choroby, ktorá sa prejavuje bielymi odvápnenými zónami, hnedastými fľakmi na sklovine, tmavými sfarbeniami alebo defektami v zube. Rovnako môže byť príčinou pre uvoľnenie alebo stratu už existujúcich výplní.

Ako vzniká kaz?

Po napadnutí zubov kazotvornými baktériami sa látky z prijatých potravín, predovšetkým cukry, začnú meniť na kyseliny, ktoré dôsledne začnú napádať a pomaly rozkladať zubnú sklovinu. Sklovina teda začne pod vplyvom týchto kyselín mäknúť, čím sa môže začať tvoriť zubný kaz. Sprievodnými javmi pokročilého zubného kazu sú stále pretrvávajúce alebo sporadické bolesti a aj extrémna citlivosť zubov pri sladkých, horúcich alebo studených jedlách. Často sa však veľmi dlho neukazujú žiadne alebo len malé bolestivé symptómy.

Najohrozenejší v noci a cez deň po jedle

V noci sa ľudských ústach tvorí málo slín, vďaka ktorým sa znižuje koncentrácia kyselín v ústnej dutine, a preto nie sú zuby chránené v takej miere, ako by potrebovali. Je dôležité si večer pred spaním zuby poriadne vyčistiť, pretože ak medzi nimi ostali kúsky jedla, je to ten najkrajší darček, aký ste mohli baktériám dať. Kým vy budete spať, oni si pochutnajú na vašej sklovine. Aj po každom jedle je nevyhnutné (ak je to čo i len trochu možné), aby si človek zuby vyčistil. Po prijatí potravín baktérie začnú okamžite pôsobiť a zabrániť im v tom môžete iba za pomoci zubnej kefky a pasty.

Na začiatku nebolí

Zubný kaz vo svojich raných začiatok vôbec nebolí a je dokonca aj liečiteľný, pretože zubným baktériám istý čas trvá, kým sa dostanú cez ochrannú vrstvu skloviny. Na zube sa začínajúci kaz prejaví ako biela škvrna, ktorá sa za pomoci zubného lekára dá podchytiť a včas odstrániť. Zachytiť ale takýto zubný kaz je často veľmi ťažké, keďže nie každý chodí dostatočne pravidelne na zubné prehliadky.

...a začína bolieť

Keď už v ústnej dutine pocítite prvú bolesť, mali by ste rýchlo vyhľadať zubára. Je jedno, že sa bojíte, alebo si myslíte, že to prejde. Čím dlhšie necháte baktérie, nech sa vám dostávajú hlbšie do zuba, tým bude bolesť neznesiteľnejšia a proces opravy zložitejší.

Diagnostika zubného kazu

Zubný kaz sa môže určiť až pri stomatologickom vyšetrení, vizuálnym vyšetrením prostredníctvom sondy, alebo na röntgénovej snímke. Rozlišujú sa rôzne rozšírenia kazus, týkajúce sa tak plošnej veľkosti na zube, ako aj hĺbky do vnútra zuba. Existujúce poškodenia sa musia terapeuticky ošetriť. Vužívame panoramatický RTG prístroj intraorálne röntgeny. Obsluha spolupracuje s pacientom priamo tvárou v tvár a z boku, cˇím je možné rýchle, jednoduché a presné polohovanie. Všetky nastavenia súvisiace s polohou pacienta sú motorizované a umožnˇujú výnimocˇne jednoduchú nastaviteľnostˇ s vrcholnou presnosťou. Zobrazovaná vrstva je založená na vedeckom štúdiu tvaru a velˇkosti lˇudskej cˇelˇusti a zarucˇuje, že ohnisková vzdialenostˇ a hl´bka ostrosti je optimalizovaná pre všetky anatomické podmienky. Dokonca tvar pohybu lúcˇov je nastavitelˇný, tak aby zodpovedal anatómii pacienta.

Terapia pri zubnom kaze

Podľa rozšírenia, lokalizácie a vážnosti obrazu karies máme rôzne možnosti, ako zub od kazu "oslobodiť" a opäť vytvoriť jeho formu a funkciu. Ak je to možné, tak sa ložisko karies odstránime pomocou zubnej vŕtačky. Až na výnimky pri čisto povrchových defektoch, vám lokálne znecitlivíme zubný nerv (anestézia).

Pri zubnom kaze v blízkosti nervu sú často potrebné nákladné zákroky. Ak by bolo nervové tkanivo už v nejakej forme postihnuté, tak si terapia ako prvé vyžaduje odstránenie zubného nervu s následnou výplňou koreňového kanálika (výplň zubného koreňa). Vzniknutý defekt zubnej korunky sa príslušne ošetrí podľa jeho rozšírenia a polohy. Stabilita zuba, funkčnosť žuvania a estetika musia byť znovu uspokojivo vytvorené. K tomu sú k dispozícii rôzne plastické, najprv formovateľné alebo liate predformované výplňové materiály.

Každá forma ošetrenia zubného kazu a všetky materiály majú svoje výhody a nevýhody. Radi vám odborne poradíme.


zubnykaz

Vstupná prehliadka, založenie karty a vytvorenie individuálneho plánu ošetrenia pre každého nového pacienta ZADARMO! Objednajte sa k nám hneď.